PUBLIKACJE

WIBOR a odszkodowanie – sprawdź, czy możesz odzyskać środki
Ciekawe

WIBOR a odszkodowanie – sprawdź, czy możesz odzyskać środki

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał decyzję, która może być przełomowa – tymczasowo  wykreślono wskaźnik WIBOR z umowy kredytowej. Kredytobiorca będzie płacił niższe raty kredytu, które będą oprocentowane tylko marżą banku, do czasu zakończenia postępowania sądowego.

Miesięczna rata kredytu dla klienta banku będzie niższa o około 75%. Ta decyzja sądu potwierdza rosnące przekonanie w przestrzeni publicznej, że wskaźnik WIBOR, który wraz z marżą stanowi oprocentowanie kredytu, może być uznany za wadliwy.

WIBOR a odszkodowanie – czy można odzyskać pieniądze od banku?

Banki często nie informują kredytobiorców o pełnym ryzyku finansowym związanym z tym wskaźnikiem. Z tego powodu WIBOR powinien zostać wykreślony z umów kredytowych, a oprocentowanie kredytu powinno wynosić tylko marżę bankową.

Ponadto, kwoty oparte na WIBOR, które zostały już spłacone przez kredytobiorców w ramach rat, powinny zostać zwrócone. Jeśli WIBOR zostanie wykreślony, oprocentowanie kredytów zmniejszy się o około 7,5%, co w przypadku niektórych zobowiązań oznacza znaczny spadek w stosunku do obecnego oprocentowania.

W związku z tym, jeśli chodzi o kwestię WIBOR a odszkodowanie, kredytobiorcy mogą otrzymać zwrot pewnej kwoty, nawet jeśli już została spłacona.